“Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори”. Синонімом до даного вислову Григорія Сковороди можна вважати інший вираз: “Усе, що не вбиває нас, робить сильнішими”. Це думка видатного німецького філософа Фрідріха Вільгельма Ніцше. Не випадково обидва афоризми оспівують загартованість людини: якщо ти здолав складніші перешкоди, то легші для тебе будуть дрібницею!

Але чи настільки правдиві ці висловлювання знаменитих і поважних особистостей? У сучасному світі дуже популярна психологія.  Спілка знавців стверджує, що насправді багато перешкод лише зоставляють “рубці на серці” й завдають шкоди нашій психіці. Хіба ви бачили убивць, маніяків, які виросли в  щасливій родині? Коли над тобою знущаються, ніяких позитивних емоцій не відчуєш!  Без того нестійка психіка людини руйнується вщент, і виходу вже немає. Але даного пояснення, зрозуміло, не достатньо для того, щоб винести рішення на кшталт “ці цитати нічого не значать”.

А якщо поглянути під іншим кутом? Якщо запропонувати альтернативне трактування? Тепер під “сильнішими стисканням” матимемо на увазі завзятіше фізичне й розумове навантаження. З таким підходом ці афоризми стають, безумовно, дієвими: чим більше ми вчимося, тим кращими стаємо!

Але чи можемо ми сказати, що Григорій Сковорода саме це мав на увазі? Мабуть, так! Але в його часи психології не надавали такого значення… На жаль…

Поділитися з друзями