Чи можемо ми сьогодні навіть уявити день без інтернету, без різних онлайн платформ чи гаджетів? Багато людей вважає, що ці можливості покращили якість життя та полегшили доступ до корисної інформації. Звісно, факт! Але слід звернути увагу на фактори, що погіршилися через впровадження інтернету в повсякденне життя.
Не можу суперечити тому, що з появою мережі людям відчинилися двері до легкого збору інформації та можливості поширення власного контенту. Стосовно контенту в медіа, то це один з пунктів, через який у людей підвищується рівень стресу. У соціальних мережах ми не боїмося виразити власне обурення, і це стосується багатьох користувачів. Тому в деяких медіапросторах створюється негативна атмосфера, яка підвищує рівень стресу. Пости з поганими новинами сприяють погіршенню настрою. За статистикою, найбільшим джерелом негативу назвали Twitter, оскільки він постійно нагадує про неприємні ситуації в житті інших людей.
Слід зазначити, що наш настрій погіршується після перегляду сторінок в мережах таких, як: Facebook, TikTok, Twitter та інші. Саме тому, що більшість контенту на цих платформах не має великої користі. Дослідники з’ясували, що 20 хвилин, проведені у Facebook, залишали користувачів у гіршому настрої, ніж після перегляду інших сторінок в інтернеті. Вочевидь, це було пов’язано з тим, що користування соцмережею здавалося їм марнуванням часу. Так вважають науковці. На думку дослідників із Каліфорнійського університету, хороший чи поганий настрій здатен швидко поширюватися між користувачами соціальних мереж. Аналіз доводить, приміром, що погана погода збільшувала кількість негативних дописів на 1%. Один негативний пост, написаний кимось під час дощу, впливав на 1,3% дописів друзів в інших містах, де погода на той момент була сонячною.
А як на мене? Найголовніше — це втрата концентрації, уваги через соцмережі. Інформація в інтернеті засвоюється швидко, спонтанно й невеликими порціями. Нове покоління стало схильним до виконання багатьох дій одразу, та без цих умов вони не здатні засвоювати інформацію. Через такі умови читання книг, перегляд довгих, змістовних відеороликів та засвоєння більш детальних джерел інформації відходить на другий план. Такими діями мозок звикає до роботи з короткотривалою інформацією й поступово втрачає здатність довше утримувати увагу на чомусь одному. Розвивається синдром дефіциту уваги та активності. Лише за 20 хвилин у TikTok користувачі відчули «значне зниження» концентрації уваги та оперативної пам’яті. Дослідження доводять, що час перед екраном негативно впливає на роботу мозку, скорочує тривалість концентрації уваги, сприяє самотності, депресії та тривожності, знижує успішність дітей у навчанні.
То як варто діяти? Перш за все я спитала себе, відчуваючи вплив мереж на власне життя. Мусимо бути свідомими, розуміти ці проблеми та намагатися їх вирішити спочатку для самих себе.
У нашому науковому ліцеї є дуже гарна бібліотека, де завжди можна взяти книжку та почитати на перерві, замість перегляду незмістовних відео у Tik Tok чи на інших платформах. Свій час треба планувати й не витрачати на дурниці. Навіть якщо й користуватися соцмережами, то в міру та тільки з користю. Тренувати концентрацію уваги дуже важливо в сучасних умовах. Окрім читання та споживання довшого та змістовнішого контенту, можна спробувати таку вправу: увімкніть відеоролик на ютуб, секундомір та дивіться тільки на повзунок відео, не відводячи погляду ні на що. Потім, коли все ж таки ви відволіклися, проаналізуйте: скільки ж часу ви змогли концентруватися на чомусь одному.
Сучасне покоління тінейджерів – візуали. Проте розвивати в собі вміння наполегливо сприймати тексти допоможе в навчанні, у збільшенні лексичного запасу, у вмінні висловити легко й логічно власну думку. Погодьтеся: це вже немало, щоб тебе почули. Чи не так?

Поділитися з друзями